Skip to main content

Raport ESN zawierający modele i dobre praktyki związane z efektywnym i skutecznym świadczeniem usług społecznych


W całej Unii Europejskiej odsetek ludzi zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym wynosił w 2013 roku 24,5% (źródło: Eurostat). Trudna sytuacja społeczna i ekonomiczna często łączy się również z redukcją dostępnych środków na wszystkich poziomach administracji. W takiej sytuacji planowanie społeczne staje się kluczowym elementem działań władz lokalnych mającym na celu stworzenie i wdrożenie efektywnych i skutecznych usług społecznych, których celem jest zaspokojenie potrzeb zagrożonych grup społecznych.


W listopadzie zeszłego roku odbyło się seminarium Europejskiej Sieci Społecznej (ESN). Udział wzięło w nim ponad 80 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, którzy wymieniali się podczas niego swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z planowaniem społecznym. Opublikowany przez nas raport dotyczący procesów, modeli oraz narzędzi związanych z planowaniem społecznym w różnych krajach europejskich bazuje właśnie na wynikach wspomnianego seminarium.


Nie ograniczając się do jednej definicji planowania społecznego, raport zajmuje się wspólnymi cechami procesów planowania, wśród których często pojawia się potrzeba podejścia holistycznego (od monitoringu do ewaluacji), tworzenie mapy potrzeb populacji za pomocą zbierania i agregowania danych oraz konieczność włączenia w proces wielu interesariuszy. Działania te zostały opisane na podstawie praktyk stosowanych w 10 krajach członkowskich UE.


Efektywne zbieranie i użycie danych


Zbieranie, analiza i możliwość dostępu do dokładnych i rzetelnych danych to podstawa efektywnego wdrażania rozwiązań i usług z zakresu polityki społecznej. Dane te mogą być pomocne w codziennej pracy zarówno praktyków, jak i osób podejmujących decyzje. Mogą też stać się ważnym impulsem dla wprowadzania zmian.


Struktura procesu planowania


Dobrze przygotowana sekwencja faz planowania zapewnia procesowi planowania ramy, które uwzględniają wszystkie istotne aspekty problemu oraz wszystkich związanych z nim interesariuszy. Kształt faz planowania zależy jednak w znacznym stopniu od rodzaju usług oraz grupy osób korzystających ze wsparcia, dla których przygotowuje się usługi.


Narzędzia ułatwiające lepsze planowanie społeczne


Narzędzia służące do planowania kształtu usług na poziomie lokalnym mogą mieć szereg różnych funkcjonalności oraz być użyte w celu rozwiązywania odmiennych typów problemów. Niektóre z nich zostały zaprojektowane w celu stosowania ich w ściśle określonym zakresie oraz dla konkretnej grupy osób korzystających ze wsparcia, podczas gdy inne mogą być użyte przez kadrę kierowniczą w celu ulepszenia procedur administracyjnych.


Budowanie partnerstwa pomiędzy sektorami


Władze samorządowe odgrywają kluczową rolę w kierowaniu i koordynowaniu procesu planowania społecznego oraz działań kluczowych partnerów w celu zapewnienia sukcesu całego procesu. Praca z interesariuszami przyjmuje wiele form, a jej częścią może być współpraca pracowników różnych sektorów oraz tworzenie platform na rzecz zaangażowania w proces osób korzystających ze wsparcia oraz społeczności lokalnej.


Źródła


Przeczytaj pełen raport
Obejrzyj materiał wideo z seminarium