Skip to main content

Radna grupa Evropske socijalne mreže


Radna grupa Evropske socijalne mreže (ESM) za liderstvo, izvršenje i inovaciju održala je poseban sastanak posvećen praksi zasnovanoj na dokazima u decembru 2012. godine. Član grupe, Džon Pauel (John Powell ) (Velika Britanija) je rekao sledeće: „Kao kupac, želim kupovati kvalitetne, efikasne i valjane usluge“, dok je Kerin Likops (Karine Lycops ) (Belgija) istakla da je, u razgovorima koje je vodila sa lokalnim političarima, potrebna jača osnova zasnovana na dokazima. Isto to bilo je važno i za Bruna Markata (Bruno Marcato) (Italija), čija je služba trebalo da izađe na kraj sa smanjenjem budžeta od 4 % u 2012. godini i dodatnim smanjenjem u 2013. godini. Alfonso Lara Montero (Alfonso Lara Montero), referent za politike/mere i istraživanje pri ESN, dao je uvodnu reč sastanka, sagledavajući vrstu podataka potrebnih za izradu strategija zasnovanih na dokazima i osvrnuo se na to, kako bi nove prakse mogle postati dokaz toga, šta funkcioniše i šta su prepreke u primeni dokaza.


Institut socijalne brige za izvanrednost (SCIE) u Velikoj Britaniji je agencija za poboljšanje stanja, koja pruža dokaze praktičarima. Insitut je identifikovao pet vrsta znanja: organizaciono, znanje praktičara, znanje korisnika, istraživačko znanje i znanje o politici zajednice. Okvir SCIE-a za procenu uzima u obzir šest dimenzija:


  1. Transparentnost – da li je otvoren za detaljno ispitivanje?

  2. Tačnost – da li je dobro zasnovan?

  3. „Svrsishodnost“ – da li odgovara svrsi?

  4. Korisnost – da li je pogodan da se koristi?

  5. Pristojnost/Ispravnost – da li je zakonski i etički?

  6. Dostupnost – da li je jasan/razumljiv?

Sara Kar (Sarah Carr) iz SCIE nam je opisala njihov rad i izrazila potrebu da se istraživanje učini razumljivim za profesionalce i za korisnike usluga. Mari-Pol Marten-Blaše (Marie-Paule Martin-Blachais) (Francuska) je komentirala da možda postoji potreba praksu zasnovana na dokazima uključiti u obrazovanje socijalnih delatnika, kako bi se obezbedila svest o dokazima i spremnost o njihovom prihvatanju.


Evropski savez za porodice formirao je bazu podataka o porodičnim „praksama koje funksionišu“. Model je ukratko predstavio Stijn Horens (Stijn Hoorens) iz organizacije RAD Evropa i on je objasnio da praksa treba da bude dokazano efikasna, prenosiva i održiva da bi mogla da bude certifikovana kao „najbolja praksa“. Ako ona pokazuje da je efikasna i prenosiva ili održiva, onda dobija naziv: „praksa koja obećava“. Naveo je i to, da izrada prakse zasnovane na dokazu dobija na značaju u vremenima ekonomskih poteškoća, jer je tada „zahtev, da se javna sredstva troše efikasnije još strožiji“.


Osim testiranja postojećih praksa, socijalne službe treba da stvaraju i inovativne nove modele za bolje zadovoljavanje novih socijalnih potreba ili tekućih potreba. Evropska komisija je isto prepoznala potrebu za „socijalnom inovacijom“, te je njena Kancelarija evropskih savetnika za politike/mere izdala izveštaj pod nazivom „Osposobljavanje ljudi, pokretanje promena“ u 2010. godini. Jedan od autora, Anjes Iber (Agnès Hubert), istakla je da „socijalna inovacija“ treba da bude socijalna u svojim ciljevima i u svojoj svrsi. Naglasila je, da mnogi programi EU promovišu socijalnu inovaciju, mada ih ne nazivaju takvom. Nema sumnje da su socijalne službe ujedno i posrednici socijalne inovacije, a veoma često to ni ne prepoznaju.


Direktor ESN-a, Džon Heloran (John Halloran) je zaključio, da istraživanje i dokaz mogu postati novim pokretačima za izradu politika i formiranje usluge zajedno sa socijalnim vrednostima, profesionalnom etikom, ljudskim pravima, političkim prioritetima i privrednim realitetima. Za Karin Likops (Karine Lycops) „dobri rukovodioci treba da traže dokaze“ jer neposredni saradnici možda nemaju dovoljno vremena. Istraživači bi možda bili zainteresovani za procenu programa koji traju nekoliko godina, ali u praksi, profesionalci koji rade sa korisnicima morali bi imati kratkoročne ciljeve i indikatore, kako bi mogli pratiti izvršenje.


Izvori


Social Care Institute for Excellence: What do we know about evidence-informed practice and effective ways of connecting research and practice? 


European Alliance for Families:Practices that Work Database


Bureau of European Policy Advisors (BEPA): ‘Empowering people, driving change:social innovation in the EU’ 


Članovi ESM-a imaju pristup prezentacijama i drugim dokumentima sa ovog sastanka u odeljku za članove ESM na veb-stranici. Kontakt: Alfonso Lara Montero, alfonso.montero@esn-eu.org