Skip to main content

Przegląd Semestru Europejskiego 2014 dokonany przez ESN


Europejska Sieć Społeczna (ESN) opublikowała raport „Łącząc Europę ze wspólnotami lokalnymi”, który zawiera opinie lokalnych publicznych służb społecznych dotyczące Europejskiego Semestru 2014 oraz wskazuje priorytety dla publicznej polityki społecznej na rok 2015.


Raport został sporządzony w oparciu o przegląd Krajowych Programów Reform (KRP) oraz Zaleceń dla Poszczególnych Krajów (ZPK) na rok 2014 przeprowadzony przez członków Grupy Referencyjnej ESN ds. Semestru Europejskiego. Grupa ta została uruchomiona w czerwcu bieżącego roku a w jej skład wchodzą dyrektorowie oraz przedstawiciele kadry zarządzającej publicznych służb społecznych z 16 organizacji członkowskich ESN z 15 krajów członkowskich UE.


Lokalne perspektywy


Raport opiera się na wynikach badania kwestionariuszowego oraz dyskusjach, które odbyły się w trakcie wrześniowego spotkania członków Grupy Referencyjnej. Kluczowymi sprawami, którymi zajmowano się podczas spotkania były: różnice w sposobie zbierania danych pomiędzy Państwami Członkowskimi, sposoby radzenia sobie z nierównościami i wykluczeniem społecznym oraz rola zaangażowania lokalnych władz samorządowych we wdrażanie Zaleceń dla Poszczególnych Krajów. ESN poprosiło także członków grupy z 15 krajów o wskazanie priorytetu, który według nich powinien zostać wybrany jako przedmiot rekomendacji w kontekście Semestru Europejskiego 2015. Raport, który można przeczytać tutaj, zawiera analizę sytuacji oraz profile 15 krajów z rekomendacjami na rok 2015 wypisanymi na początku każdego z profili.


Inwestycje w kapitał ludzki


Ogólnie rzecz biorąc, priorytetem Zaleceń na rok 2014 są sprawy związane z rynkiem pracy, których celem jest tworzenie miejsc pracy, ale istnieje nich nierównowaga pomiędzy zajmowaniem się bezrobociem i zajmowaniem się szerszymi konsekwencjami społecznymi kryzysu. Tam, gdzie podejmowana jest tematyka służb społecznych, patrzy się na nie w kontekście zatrudnienia, podczas gdy niepełnosprawność i zdrowie psychiczne są niewidzialne, pomimo kosztów społecznych, jakie ze sobą niosą i ich wpływowi na uczestnictwo w rynku pracy. Pomimo tego, członkowie ESN wyrażali opinię, iż należy polepszać sytuację ludzi nie tylko jeśli chodzi o zatrudnienie, a publiczne służby społeczne powinny być wspomagane w swoich wysiłkach polepszania dobrostanu ludzi – czy chodzi o pomoc ludziom niepełnosprawnym lub z problemami ze zdrowiem psychicznym w samodzielnym życiu, czy zapewnianie osobom starszym godnego życia i dostępu do odpowiedniej opieki, czy też wsparcie lepszego dostępu do opieki nad dziećmi. Inwestycje tego typu w kapitał ludzki są kluczem do zwiększenia efektywności polityki społecznej.


Czemu rola publicznych służb społecznych jest tak istotna?


Wkład związany z doświadczeniem zawodowym i wiedzą na temat lokalnych warunków pracowników publicznych służb społecznych jest niezwykle istotny dla twórców polityki na poziomie krajowym i europejskim, ponieważ pozwala zdobyć im z pierwszej ręki wiedzę na temat kluczowych wyzwań społecznych, które wpływają na życie ludzi na poziomie lokalnym. Mimo tego, pomimo rekomendacji Rocznej Analizy Wzrostu Gospodarczego na rok 2014 mówiącej, iż należy włączać parlamenty krajowe oraz władze lokalne w działania Semestru Europejskiego, nadal brakuje zaangażowania w nie samorządu regionalnego i lokalnego.


Grupa Referencyjna ds. Semestru Europejskiego


W kontekście Strategii Europa 2020 i rosnącej potrzeby skoordynowanych działań związanych z polityką gospodarczą i społeczną na poziomie europejskim w celu zapewnienia inteligentnego, zrównoważony i zintegrowany wzrost, celami Grupy Referencyjnej są:


  • zwiększenie widoczności problemów społecznych oraz wyzwań, przed którymi stoją lokalne publiczne służby społeczne,

  • ocena stopnia, w jakim zostały wzięte pod uwagę pomysły i sposoby na redukcję ubóstwa oraz promocją włączenia społecznego, w tym przez zapewnienie odpowiednich usług, w ramach Semestru Europejskiego,

  • wskazanie priorytetów publicznej polityki społecznej na następny cykl Semestru Europejskiego.

W kolejnych latach, Grupa Referencyjna ESN będzie kontynuować coroczną analizę KPR oraz ZPK oraz tworzyć rekomendacje mające na celu rozwój zrównoważonych i efektywnych publicznych służb społecznych.